Usuwanie owłosienia

Włosy

Włosy są zrogowaciałym tworem naskórka. Obficie występują na skórze głowy, pod pachami i w okolicy łonowej. W pozostałych partiach ciała włosy są rozwinięte nieco słabiej, często w postaci meszku. Włosy stanowią ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych: termicznych, klimatycznych oraz biologicznych. Duża część włosów porastających ludzkie ciało ułatwia parowanie potu wydzielanego przez gruczoły potowe chroniąc tym samym skórę przed przegrzaniem oraz promieniowaniem słonecznym.


Budowa włosa

Część włosa występująca nad powierzchnią naskórka nazywana jest łodygą, natomiast część znajdująca się poniżej powierzchni nabłonka korzeniem. Dolna część korzenia jest kolbowato rozszerzona i nazywana jest opuszką . W opuszce zlokalizowane są komórki macierzy a wśród nich melanocyty, w opuszkę włosa pukla się brodawka. Korzeń włosa otacza łączno tkankowa torebka do której przyczepiony jest mięsień przy włosowy, a drugi jego koniec przyczepia się do tkanki łącznej skóry.


Usuwanie owłosienia laserem
Budowa włosa
Korzeń włosa

W skórze wewnątrz wgłębienia zwanego mieszkiem włosowym zlokalizowany jest korzeń włosa. Ujście mieszka znajduje się w pobliżu powierzchni skóry. W bliskiej odległości znajduje się lejek stanowiący ujście gruczołu łojowego. W dolnej części korzenia włos jest zrośnięty z torebką włosową, a w górnej części wyrasta luźno. Najbardziej rozszerzoną dolną część korzenia włosa nazywamy cebulką włosa. Cebulka włosowa jest jedyną żywą częścią włosa- tutaj następuje jego wzrost. Dolna część opuszki włosa jest rozwidlona a w jej wgłębieniu tkwi brodawka włosa z licznymi naczyniami krwionośnymi doprowadzającymi do opuszki podstawowe substancje odżywcze oraz tlen, a odprowadzającymi zbędne produkty przemiany materii. To właśnie do tej części włosa dochodzą włókna nerwowe. Długość korzenia włosa wacha się od 2,7 do 4 mm. Korzeń włosa tworzy torebka wewnętrzna, torebka zewnętrzna oraz mieszek włosowy.


Torebka włosowa

Torebka włosowa położona jest ukośnie w stosunku do położenia powierzchni skóry. W górnej części torebki włosowej znajduje się ujście gruczołów łojowych, w dolnej natomiast przymocowany jest mięsień przywłośny odpowiadający za regulację napięcia skóry wokół włosa. Mięsień przywłośny na skutek temperatury bądź stresu kurczy się i rozkurcza. Powoduje to uciskanie gruczołu łojowego produkującego łój chroniąc organizm przed utratą ciepła. Zjawisko to jest potocznie nazywane „gęsią skórką”. Włos przyjmuje wtedy pozycję bardziej pionową.


Gruczoły łojowe

Wydzielina gruczołu łojowego jest głównym składnikiem powłoki lipidowej zapewniającej bezpieczeństwo włosom oraz skórze. Powłoka lipidowa ma kwaśny odczyn pH (4,6-5,6), dzięki czemu ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze.


Trzon włosa

Trzon włosa nazywany jest również jego łodygą. Jest to część wyrastająca ponad powierzchnię skóry.


Składa się ona z trzech warstw:

  • Warstwy rdzeniowej.
  • Warstwy korowej włosa.
  • Łuski włosowej (osłonki włosa)

Warstwa rdzeniowa

Jest środkową warstwą włosa. Warstwy tej pozbawione są włosy bardzo cienkie i słabe. Warstwa ta zanika w miarę wzrostu włosa ponad powierzchnię skóry.


Warstwa korowa

Stanowi ponad 80% substancji włosa. Zbudowana jest 100 do 400 wrzecionowatych komórek. Wewnątrz nich znajdują się resztki obumarłych jąder komórkowych.


Łuska włosa

Zbudowana jest z 4 do 12 nałożonych na siebie bezbarwnych i przezroczystych osłonek które ściśle do siebie przylegają.Budowa chemiczna włosa

Każdy włos zbudowany jest z substancji białkowej, zwanej keratyną, stanowiącą cząsteczki aminokwasów . Włókna keratynowe zbudowane są z białek występujących w postaci Alfa i Beta –keratyny. Podstawowym aminokwasem z którego zbudowana jest keratyny jest cystyna. Poszczególne właściwości keratynowe składają się z fibryl, utworzonych z łańcuchów polipeptydowych umieszczonych w postaci spiralnej i połączonych 3 rodzajami wiązań:

  • mostkami cysty nowymi
  • mostkami jonowymi
  • mostkami wodorowymi

Mostki cysty nowe są bardzo mocne i odznaczają się wysoką energia. Mostki jonowe odznaczają się nieco mniejszą energią. Mostki wodorowe charakteryzują się bardzo niską energią wiązania.

Sposób połączenia łańcuchów polipeptydowych wywiera znaczący wpływ na kształcenie się wielu fizycznych i chemicznych cech włosa, a przede wszystkim jego wytrzymałość.


Fazy wzrostu włosa

Anagen- na początku tej fazy wyrastający włos jest cienki, niewybarwiony i słaby. Po jakimś czasie włos ten robi się gruby i zabarwiony. To jak długi wyrośnie włos uzależnione jest właśnie od czasu trwania fazy anagenowej.

Katagen- w pewnym momencie mieszek włosa otrzymuje sygnał do zatrzymania wzrostu włosa. W fazie tej w mieszku włosa następują duże zmiany .Włos przestaje rosnąć a jego czubek odrywa się od brodawki i przesuwa bliżej powierzchni skóry.

Telogen- po dynamicznym etapie zmian mieszek włosa wchodzi w fazę spoczynkową. Mieszek ponownie otrzymuje sygnał i zalążek włosa znajdujący się ponad brodawką zaczyna produkować nowy włos, który wypycha stary. W ten sposób rozpoczyna się nowy cykl życiowy włosa.


Depilacja

Intensywność włosienia na ciele w dużym stopniu zależy od karnacji skóry. Zwykle blondyni mają mniej włosów niż bruneci. O intensywności owłosienia decyduje także poziom hormonów- m.in. hormonu męskiego testosteronu. Jego poziom wzrasta w okresie dojrzewania czy przekwitania. Dlatego w różnych partiach ciała zaczęto usuwać niechciane owłosienie.

W dzisiejszych czasach depilacja ciała jest zupełnie naturalna. Połączona jest z higieną dnia codziennego i traktuje się ją jako obowiązek.

Depilacja to usuwanie nadmiernego owłosienia poprzez golenie, wosk, specjalne kremy czy zastosowanie depilatorów elektrycznych. Efekt jest natychmiastowy, ale niestety po takich zabiegach włosy odrastają w wolniejszym czy szybszym tępie. Metod depilacji jest bardzo wiele .Wszystko zależy od tego ile czasu jesteśmy w stanie poświęcić na depilację i jak długotrwały efekt chcemy osiągnąć.


Metody usuwania owłosienia

Golarki

Jest to często stosowana i tania metoda depilacji przy użyciu maszynki lub golarki elektrycznej. Jest to metoda szybka i bezbolesna. Jednak po zabiegu włosy bardzo szybko odrastają, ponieważ przy tej metodzie depilacji nie ma oddziaływania na korzeń włosa. Goląc włoski przycina się je w miejscu gdzie są najgrubsze i odrastają w postaci kłującej szczecinki. Podczas golenia może dojść do zacięć i skaleczeń które potem bardzo długo się goją. Przy tej metodzie depilacji zaleca się używać pianki lub żele do golenia.

Depilatory

Depilatory elektryczne usuwają włosy razem z cebulkami za pomocą szczypczyków (pęsetek).Niektóre z nich wyposażone są w nasadkę masującą bądź chłodzącą aby zminimalizować ból. Dzięki depilatorom elektrycznym usuwamy włoski na dłuższy okres, około 2-3 tygodnie. Jest to metoda nieco bolesna, więc przeznaczona jest do depilacji mniej wrażliwych partii ciała. Zdarza się że podczas trwania zabiegu niektóre włoski urywają się przy nasadzie skóry i przez to szybciej rosną a niektóre wręcz wrastają pod skórę. Tą metodą możemy wydepilować całe ciało.

Woski

Szeroko dostępną metodą depilacji jest wosk który wyrywa włoski wraz z ich korzeniami. Odnowienie cebulki po takim zabiegu trwa kilka tygodni a końcówki włosków stają się delikatniejsze. Istnieje dwa rodzaje wosków: wosk gorący i zimny. Gorący wosk położony na skórę rozgrzewa mieszek włosowy. Staje się on lepiej ukrwiony i rozluźniony, dzięki czemu łatwiej go wyrwać. Wosk zimny dostępny w sklepach kosmetycznych oraz drogeriach i można go stosować w domu- jest bardzo łatwy w użyciu. Często sprzedawany w postaci gotowych plastrów, które należy jedynie podgrzać w dłoniach. Woski nadają się do depilacji wszystkich partii ciała.

Depilatory chemiczne

Depilatory chemiczne dostępne są głównie w formie kremu lub mleczka. Podobnie jak golarka usuwają owłosienie przy nasadzie skóry. Usuwanie owłosienia tym sposobem skuteczne jest głównie u osób o jasnych i delikatnych woskach. Wady depilatorów chemicznych są bardzo podobne jak w przypadku zastosowania golarki. Jednak odrastające włoski są mniej kłujące i twarde . Depilatory chemiczne przeznaczone są do wszystkich partii ciała. Do bardziej wrażliwej skóry an twarzy, bikini i pod pachami są specjalne kremy o delikatnej formule, specjalnie przeznaczone do tych okolic.

Laser

Najbardziej skuteczną metodą usuwania zbędnego owłosienia jest depilacja laserowa. Podczas zabiegu fotodepilacji energia lasera działa bezpośrednio na barwnik włosa-melaninę, która posiada zdolność do absorpcji energii lasera. W mieszku włosowym dochodzi do reakcji termicznej, a co za tym idzie do jego trwałego zniszczenia. Do depilacji laserowej najlepiej nadają się włosy długie, tzn. włosy z okolicy górnej wargi, brody, pach, bikini i nóg. Zabieg jest bezbolesny i bezpieczny. Zabieg należy powtórzyć od 5 do 8 razy.

Depilacja laserowa


Usuwanie owłosienia

Depilacja laserowa to najbardziej skuteczna metoda usuwania zbędnego owłosienia...

Więcej